Vlastný bazén na záhrade, to je raj. Predstavuje ideálny prostriedok na osvieženie v horúce letné dni, ale aj budovanie kondičky plávaním. To je však iba jedna strana mince – tá pôžitková. Tou druhou je starostlivosť, teda čistenie vody v bazéne, jeho pravidelná údržba a ochrana. Viete, ako na to? Zodpovedným prístupom a vyzbrojení správnymi pomôckami.

Prinášame vám sprievodcu starostlivosti a údržby bazéna. Jednotlivé rady a pomôcky sme rozdelili do troch väčších celkov.

Údržba a čistenie bazéna

Začnime čistením bazéna, nakoľko ide o najčastejšie sa opakujúcu činnosť v starostlivosti oň.

Prejdime si v prvom rade mechanickú stránku veci. Zrejme najužitočnejším nástrojom v tomto ohľade je klasická sieťka na čistenie bazéna, ideálne s teleskopickou tyčou. Pomocou nej z hladiny odstránite viditeľné nečistoty, napríklad plávajúce listy.

Pri vypustení bazéna – čo je nevyhnutné urobiť minimálne raz ročne – a následnom čistení už potrebujete pokročilejší arzenál, kam patrí napríklad špeciálny bazénový vysávač, ktorým očistíte dno. Na steny môžete použiť rôzne kefy a kartáče, samozrejme v súčinnosti s na to určenou chémiou na odvápnenie a odriasenie.

Na dezinfekciu a čistenie vody v bazéne môžete použiť buď chlórové granuláty a podobné výrobky, prípadne aktívny kyslík. 

Filter na bazén a cirkulácia vody

Veľmi dôležitým predpokladom zdravého kúpania sa je čistý a funkčný filter. Ako zistíte, že už si neplní svoju úlohu poriadne? Ak hapruje dlhodobo, uvidíte to na sfarbení a znečistení vody. To už však býva pomerne neskoro. Našťastie drvivá väčšina moderných pieskových filtrov na bazén je vybavená manometrom, ktorý indikuje pokles výkonnosti – na kontrolke svieti privysoký tlak.

V takom prípade je potrebné prepláchnuť, alebo, ak chcete, preprať, filtračný piesok. Moderné filtrácie majú túto funkciu zabudovanú, postačí stlačiť tlačidlo a proces sa začne sám. Ak ju práve vaše zariadenie nemá, musíte vykonať manuálne prepláchnutie. 

Ak máte ešte starší typ filtra na bazén, takzvanú kartušu, musíte v nej manuálne meniť filtračnú vložku. To aj niekoľkokrát za sezónu, v závislosti od frekvencie používania bazéna. Preplachovaním filtračnej vložky dokážete predĺžiť jej životnosť, avšak usadená špina, ktorú nejde zmyť ani opakovaním čistením, je znakom, že je potrebná nová. 

Bezpečnosť a zastrešenie bazéna

Nesmieme zabúdať ani na bezpečnosť používania a zároveň ochranu vody.

Mimo aktívneho používania je potrebné bazén zakryť. Chránite tak nielen napríklad svoje deti, ale hoci aj lesnú zver, ktorá sa sem tam zvykne do záhrad zatúlať. V neposlednom rade ide aj o ochranu vody pred znečistením a kontamináciou. Ak zabránite kontaktu nečistôt s bazénom, zjednodušíte si opätovné naštartovanie sezóny. 

Môžete použiť klasické bazénové kryty, prípadne plachty. Tie je však potrebné mimoriadne pevne uchytiť, nakoľko v opačnom prípade si s nimi vietor či napadaný sneh budú robiť čo chcú. 

Niet debát o tom, že najspoľahlivejšou ochranou pred externými vplyvmi je zastrešenie bazéna od firmy TECHCON s.r.o.. Kvalitná remeselnícka robota ochráni vodu pred padajúcim lístím, lietajúcim prachom a špinou, dažďom či snehom. Zabráni tiež prieniku rôznych hlodavcov, zveri a ďalších potenciálnych škodcov.

Nesmieme zabúdať tiež na to, že zastrešením bazéna si predĺžite sezónu aj o niekoľko mesiacov. Chránení pred meniacim sa počasím si môžete užívať relax a utužovanie zdravia aj do konca jesene. Nakoniec ide aj o dizajnovú záležitosť, keďže elegantné zastrešenie bazéna dokáže dvihnúť celkovú estetickú úroveň vášho pozemku. 

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.