Ohrev bazéna je perfektným spôsobom, ako si predĺžiť kúpaciu sezónu. S jeho využitím ju môžete potiahnuť až do neskorej jesene, respektíve začať už krátko po príchode teplejšieho jarného slnka. S prekrytím bazéna dokonca aj oveľa dlhšie, ale k tomu sa ešte dostaneme. Prinášame vám 5 tipov na bazénový ohrev vody bez elektrického ohrievača.

  1. Solárna plachta na bazén

Jedným z najefektívnejších a najekologickejších spôsobov je použiť solárny ohrev na bazén. K tomu sa núka viacero spôsobov. Jedným z lacnejších nich je použitie solárnej plachty na bazén.

Tú jednoducho natiahnete na celú plochu vodnej hladiny a necháte ju pracovať. Samozrejme, iba vtedy, keď je vonku slnko. Jeho lúče ju nahrejú, naakumulujú v nej teplo, ktoré ona následne odovzdáva vode. Ide o šikovný spôsob, pri ktorom využívate v podstate neobmedzený zdroj energie. Výhodou je relatívne nízka obstarávacia cena, nevýhodou však závislosť od prítomnosti slnka. Devízou tiež je, že takýmto spôsobom si môžete zhotoviť ohrev bazéna svojpomocne, bez inštalatérov.

  1. Solárny panel

Ďalším typom solárneho ohrevu na bazén je panel, respektíve ekvivalentný kolektor. Funguje na podobnom princípe, ako elektrický prietokový ohrievač, akurát s podstatne nižšími prevádzkovými nákladmi, keďže funguje na báze slnečnej energie.

Napojí sa na filtračný systém a stane sa tak súčasťou obehu bazénovej vody. Panel sa nahrieva a teplo odovzdáva tenkému potrubiu, respektíve hadici, ktorou preteká voda. Tá sa tak naspäť do bazéna dostáva v požadovanej teplote.

  1. Trubkový ohrev

Ak si chcete zrealizovať ohrev bazéna svojpomocne, máločo je jednoduchšie než takzvaný trubkový ohrev. Namiesto trubiek pri ňom však môžete použiť aj hadicu, ktorú zložíte do tvaru špirály. Podstatné je, aby toto médium prenosu vody bolo čiernej farby, respektíve s použitím čiernej fólie alebo lexanu. Pre zvýšenie efektivity tiež odporúčame položiť trúbky či hadicu na výhrevnú plochu, napríklad hliníkovú či drevenú, ktorá by tiež mala byť čiernej farby.

Trúbky či hadica sa napoja na filtračný systém bazéna. Dôležité je, aby nimi voda pretekala pomaly, kvôli tomu, aby sa stihla ohriať. Čierny povrch hadice či trúbky pohlcuje teplo a hromadí ho v sebe. Pri prietoku ho voda prijme do seba a zohriatá prúdi naspäť do bazéna.

  1. Bublinková fólia na ohrev

Aj štvrtý typ na bazénový ohrev svojpomocne zahŕňa využívanie slnečnej energie. Tentokrát ako akumulátor tepla použijeme špeciálnu solárnu bublinkovú fóliu. Možno to znie bizarne, ale ide o mimoriadne jednoduchý, no zato prekvapujúco efektívny spôsob.

Funguje presne rovnako, ako solárna plachta na bazén. Fólia sa jednoducho natiahne tak, aby pokrývala celú plochu vodnej hladiny. Zvyšok už je v réžii slnečných lúčov. Tie fóliu postupne nahrejú a tá na výmenu odovzdá nahromadené teplo vode. Okrem toho má aj sekundárny efekt, keďže bráni vyparovaniu. Predlžuje tak intervaly, v ktorých musíte dopĺňať vodu do bazéna.

  1. Prekrytie bazéna

Samozrejme, nemôžeme vynechať ani prekrytie bazéna. To vám dokáže nielen predĺžiť kúpaciu sezónu, ale má aj obrovskú pridanú hodnotu v podobe ďalších výhod. Chráni totiž vodnú hladinu pred lietajúcimi a padajúcimi nečistotami, má bezpečnostný aspekt a zvyšuje estetickú hodnotu bazéna.

Akú formu zvoliť? Medzi najlacnejšie patria kryty a rôzne prenosné striešky, avšak zďaleka najefektívnejším spôsobom prekrytia bazéna je jeho zastrešenie. Kĺbi v sebe totiž praktickosť a štýlový dizajn. 

Ak ste si povedali, že leto je na kúpanie príliš krátky čas a spoliehať sa na slnko nie je príliš praktické, kontaktujte nás. Poradíme vám, ako si vybrať zastrešenie bazéna, ktoré vám bude vyhovovať ako po finančnej, tak po funkčnej stránke.

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.