Majitelia bazénov dnes už neriešia otázku, či je nutné bazén zastrešiť alebo nie, skôr to, aký spôsob zastrešenia si zvoliť. Existuje niekoľko typov zastrešení, z ktorých každý má svoje výhody aj obmedzenia. Dôležité však je, vybrať si to, ktoré bude vyhovovať vám a bude esteticky ladiť aj so štýlom vášho bazéna a záhrady.

Aké typy zastrešenia poznáme?

Ak hovoríme o zastrešení bazéna, myslíme tým nadzemný kryt. Žiadnu roletu ani plachtu, ktoré pracujú na jednoduchom systéme prekrytia vodnej hladiny. V prípade nadzemného zastrešenia však existuje viacero systémov, ktoré celé zastrešenie zabezpečujú.

Najčastejšie hovoríme o koľajnicovom, bezkoľajnicovom alebo prenosnom systéme zastrešenia. Ak už ste sa rozhodli pre nadzemné zastrešenie bazéna, je vhodné staviť na minimálnu výšku stien zastrešenia od 0,6 metra. To vám umožní si zaplávať aj v prípade plne prekrytého bazéna.

No samotná výška konštrukcie prekrytia môže dosahovať v niektorých prípadoch aj viac ako 1,8 metra a stať sa doslova priestorom pre krytý bazén. Potom naozaj záleží veľa aj na tom, ako sa vám bude s celým zastrešením manipulovať.

Koľajnicový systém

Zastrešenie funguje na zapustených koľajniciach.  Koľajnice sa najčastejšie kotvia do betónových pásov alebo sa umiestňujú na povrch, o ktorý sa kotvia. Máte viacero možností. Koľajnice môžu mať rovnakú dĺžku ako bazén, alebo môžu byť dlhšie. Môžete si následne zvoliť, či bude niektorá časť bazéna prekrytá dlhodobo.

Pevné súčasti prekrytia sa po koľajniciach presúvajú alebo sa jednotlivé segmenty do seba skladajú v princípe harmoniky. Výhodou pri koľajnicovom systéme je, ak si vyberiete špeciálne koľajnice a vodu odvádzajúce profilové systémy, ktoré ponúka profesionálne riešenie spoločnosti Aquacomet. Výhodou je ľahká a rýchla manipulácia.

Bezkoľajnicový systém

Konštrukcia samotného prekrytia je v takomto prípade pevne osadená nad bazén. Netreba sa však obávať, že prekrytie už musí byť súčasťou samotného bazéna aj keď sú krásne slnečné dni. Pri bezkoľajnicovom systéme sa jednotlivé časti odsunú ručne alebo pomocou elektromotora. Takéto riešenie sa objavuje tam, kde nie je možné osadiť koľajnice z oboch strán bazéna alebo napríklad pri nedostatku miesta okolo bazéna. 

Výhodou je lepšia izolácia, napríklad pri vykurovaní vody a lepšia stabilita konštrukcie.

Navyše, netreba čistiť drážky, v ktorých sa diely pohybujú. Ani skladanie bezkoľajnicového systému nie je extra zložité. Ak nemáte chuť na kryt,  diely sa zasunú jeden pod druhý a vďaka kolieskam ich jednoducho odsuniete za okraj bazéna.

Kvalita, na ktorú sa môžete spoľahnúť

Prekrytia bazéna Aquacomet  ponúkajú oba typy zastrešení a ich riešenia sú certifikované aj certifikačným úradom. Majú zdokladovanú funkcionalitu, trvácnosť a odolnosť voči poveternostným vplyvom. Teleskopické pohybovanie, čiže procesy otvárania i zatvárania vyžadujú iba minimálny ľudský zásah.

Aj preto sú technické riešenia  Aquacomet chránené aj priemyselným právom. Ide napríklad o  inteligentný polohovateľný a uzatvárací mechanizmus, ktorý slúži k pohodliu zákazníkov. S Aquacomet si jednoducho môžete byť istí, že dostávate tú najvyššiu kvalitu zastrešenia bez ohľadu na to, či zvolíte zastrešenie koľajnicové, bezkoľajnicové, alebo v prípade víriviek dokonca prenosné.

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.