Väčšina záhradných zapustených bazénov s filtrom na Slovensku je však menších rozmerov a tým sa budeme riadiť aj pre účely tohto textu. Predpokladáme tiež, že bazén si nerealizujete svojpomocne, ale prácu si kupujete. Ak chcete všetko vziať do vlastných rúk, tak pri bazéne o rozmere 3×8 metra viete ušetriť aj 4 000 – 5 000 eur a viac.

Je potrebné zdôrazniť, že neexistuje jednotná paušálna cena pre všetky bazény. Líši sa v závislosti od mnohých faktorov. Jedným z prvých, ktoré je potrebné brať do úvahy, sú parametre pozemku, na ktorom bazén má byť. Ak ho je potrebné vyrovnávať či ináč upravovať, náklady, prirodzene stúpnu

Z materiálov a súčastí budete potrebovať minimálne:

  • železobetónovú podkladovú dosku,
  • extrudovaný podlahový polystyrén (resp. podložku pod bazén),
  • bazénový skelet,
  • obvodovú betonáž,
  • dlažbu okolo bazéna.

Rátajte s tým, že aj tento hrubý základ, v závislosti od veľkosti a použitých materiálov, vás môže vyjsť aj na vyše 15-tisíc eur.

Stále to však nie je všetko. Po úvodných prácach máte hotovú bazénovú vaňu, no ešte stále potrebujete položiť elektrické rozvody a ďalšie súčasti.

Mať vlastný bazén na záhrade, to je snom mnohých majiteľov rodinných domov. Privátne kúpalisko, jednoducho vyjdete von a v priebehu pár sekúnd sa dokážete v letných horúčavách schladiť. Koľko stojí takýto komfort? Cena kopaného bazéna závisí od viacerých faktorov, okrem materiálu a prác ju ovplyvňujú aj predstavy majiteľa. Poďme si to všetko rozmeniť na drobné.

Čo potrebujete k realizovaniu bazéna na záhrade?

V prvom rade si povedzme niečo o nevyhnutnej byrokracii. Ak bude mať váš vysnívaný bazén plochu maximálne 25 metrov štvorcových a hĺbku maximálne 3 metre, je považovaný za drobnú stavbu. V praxi to znamená, že naň nebudete potrebovať stavebné povolenie. Ak by tieto dispozície presahoval, žiaľ, bez jeho zaobstarania sa nezaobídete.

Bazénový skelet je hotový, čo ďalej?

Samozrejmosťou je dnes používať bazén s filtrom. Filtračný systém je nevyhnutný k udržiavaniu čistoty a zdravotnej nezávadnosti vody v ňom. Okrem toho potrebujete aj skimmer, na zachytávanie plávajúcich nečistôt.

Bežnou súčasťou elektrických rozvodov je, okrem osvetlenia a filtrácie, aj tepelné čerpadlo na ohrev bazéna. Ide o ideálny spôsob, ako si predĺžiť sezónu, respektíve ju na jar začať o niečo skôr.

Rátajte s tým, že tieto súčasti bazéna vás vyjdú minimálne na ďalších tisíc eur. V závislosti od toho, koľko litrov vody je v bazéne, potrebujete dostatočne výkonnú filtráciu aj čerpadlo. Pri najkvalitnejších zariadeniach táto suma ešte stúpa.

Mimoriadne populárnou a praktickou súčasťou moderných bazénov je zastrešenie. Chráni nielen váš majetok, ale aj zdravie tým, že znižuje riziko pádov a podobných úrazov. Ide o ďalší spôsob, ako si predĺžiť sezónu. V závislosti od typu a prevedenia zastrešenia bazéna rátajte, že cena sa začína zhruba na dvoch tisíckach.

Suma-sumárum, vybudovanie bazéna, spolu s prácou, stavebným materiálom, všetkými jeho potrebnými súčasťami a kvalitným zastrešením, vás vyjde minimálne na 20 000 eur. Rátajte však s tým, že ceny materiálov a práce stúpajú, do úvahy tiež treba brať infláciu. O rok-dva už môže byť táto cifra o niekoľko tisíc vyššia. Najvyšší čas na realizáciu bazéna je dnes, lebo lacnejšie to už, s najväčšou pravdepodobnosťou, nebude. 

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.