Počasie dokáže zmeniť plány človeka prakticky v okamihu. Dážď urobí škrt cez slnečný víkend, prílišné horúčavy znepríjemnia mnoho outdoorových aktivít. Ak máte vonkajší bazén, tak čo-to o vrtochoch počasia určite viete. Čistenie a údržba vplyvom poveternostných podmienok dajú občas riadne zabrať. Nie je to však iba o špinavej hladine a zelenej vode v bazéne. Počasie, či už daždivé alebo slnečné, má naň oveľa väčší vplyv, ako si možno myslíte.

Dážď dá zabrať údržbe bazénu

Daždivé počasie, to nie je iba špinavá, zelená voda v bazéne. Má oveľa výraznejšie vplyvy na kvalitu vody, výhradne negatívne. Ak totiž nemáte patrične krytý bazén, dážď sa dostane všade, nielen na hladinu vody, ale aj do filtrov, skimmera a podobne. Jedným z dôsledkov je zvýšené šírenie sa mikroorganizmov, rôznych plesní a biofilmu. To dá pri údržbe bazéna a následnom čistení poriadne zabrať.

Po daždi odporúčame tiež vykonať testovanie vody. Nepriaznivé a upršané počasie totiž dokáže narobiť divy s bazénovou chémiou. Odmerajte po ňom pH vody v bazéne. Ak zistíte, že je príliš vysoké, alebo nízke, upravte ho patričnými prostriedkami (tzv. pH mínus a pH plus). Nezabudnite tiež odmerať hodnoty chlóru v bazéne. Dážď totiž dokáže znížiť jeho dezinfekčné účinky.

Po tom, čo naprší, nezabudnite prefiltrovať a prečerpať vodu vo vašom bazéne. Iba tak zabránite prípadným negatívnym účinkom na vaše zdravie. Potrebu mimoriadnej údržby pritom nemusí signalizovať iba kalná, zelená voda v bazéne, niektoré nečistoty a mikroorganizmy voľným okom neuvidíte.

Aj slnečné lúče vedia spôsobiť komplikácie

Možno by ste to nepovedali, ale aj vysoké horúčavy a priame slnečné žiarenie môžu sťažiť údržbu bazéna. V prvom rade, vysoké teploty podporujú vyparovanie vody. To znamená, že hladina klesá a vy ste nútení ju skôr či neskôr doplniť. Tomuto môžete zabrániť použitím plachty na bazén, ale oveľa efektívnejšie v tomto smere je použitie kvalitného zastrešenia.

Slnečné žiarenie tiež vplýva na hodnoty chlóru v bazéne. Silné lúče dokážu za dve hodiny znížiť jeho účinnosť o 90%. V letných horúčavách teda buď využite zastrešenie bazéna, alebo chémiu dopĺňajte denne.

Plachta na bazén pomôže, ale…

Pri oboch spomenutých výkyvoch počasia dokáže do istej miery pomôcť aj plachta na bazén. Zdôrazňujeme však spojenie „do istej miery“. Má totiž iba obmedzenú účinnosť.

Môže sa napríklad pod váhou dažďovej vody zrútiť, prípadne pri silnom vetre uvoľniť. V takejto situácii klesá jej ochrana na nulu. Plachty na bazén sú tiež náchylnejšie na mechanické poškodenie, predovšetkým pri dlhodobom používaní.

Čo je teda najúčinnejším spôsobom prevencie?

Kvalitný krytý bazén, ináč povedané, využitie zastrešenia. To totiž ochráni nielen pred dažďom, ale aj pred priamym pôsobením slnečných lúčov. 

Využitím zastrešenia bazéna šetrite svoj čas, nervy a peniaze. Výrazne si zjednodušujete údržbu bazéna tým, že predchádzate znehodnocovaniu vody a chémie v nej, ale aj príslušenstva. Nemusíte sa potom zaoberať napríklad tým, ako vyčistiť filter v bazéne, keď prestane optimálne fungovať. Nehovoriac o tom, že znižujete aj potrebné náklady. Prvotná investícia do kvalitného krytého bazéna sa vám vráti už po prvej intenzívnejšej sezóne.

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.